Що зміниться після видалення жовчного міхура?

0
2426

При жовчнокам’яній хворобі (ЖКХ) часто доводиться використовувати оперативний метод лікування недуги. Холецистектомія — операція з видалення жовчного міхура — проводиться виключно за медичними показаннями, коли консервативна терапія не приносить очікуваного ефекту. Разом з тим, таке втручання не гарантує позбавлення від головної причини виникнення ЖКХ — загустіння жовчі і випадання осаду, який потім і трансформується в конкременти. Близько 30% пацієнтів після операції так чи інакше зштовхуються з наслідками перенесеного втручання, до яких необхідно підготуватися заздалегідь.

 

Поширені наслідки проведеної операції

Показаннями для видалення жовчного міхура зазвичай стає закупорка жовчних протоків каменями, після чого порушується нормальна функція травлення, а пацієнти страждають від нестерпного болю. Після видалення міхура не варто розраховувати на миттєве вирішення проблеми, навпаки, до організації харчування необхідно підійти з усією відповідальністю і приділити цьому питанню більше уваги.

Закупорка жовчних протоків каменями - показання до видалення жовчного міхура

Наслідки операції і способи профілактики:

  • Порушення травної функції. Жовч, що транспортується в печінку, зараз має меншу концентрацію, тому її не вистачить для перетравлення великого обсягу їжі або розщеплення занадто жирних продуктів. Необхідно налагодити дробове харчування за всіма правилами рекомендованої дієти.
  • Недостатність травних ферментів також може призвести до порушень нормальної функції шлунково-кишкового тракту. Уникнути цього можна при регулярному прийомі лікарських засобів, вид і дозування яких обов’язково необхідно узгодити з лікарем.
  • Поява нових каменів. Відсутність жовчного міхура не виключає цей ризик. Для профілактики обов’язково варто харчуватися правильно і часто, невеликими порціями. Також пацієнтам після перенесеної холецистектомії варто проходити ультразвукове обстеження кожні півроку. З раціону необхідно виключити «важкі» для печінки продукти і алкоголь, який також провокує появу каменів.
  • Застій жовчі — найчастіше ускладнення в постопераційному періоді. Щоб його уникнути, поряд з правильним харчуванням необхідно налагодити посильні фізичні навантаження. Зокрема, регулярні піші прогулянки в комфортному режимі по 30-50 хвилин на день перешкоджають застійним явищам та утворенню нових каменів в жовчовивідних протоках.
  • Для підтримки функцій інших органів шлунково-кишкового тракту також рекомендується пройти курс лікування пробіотиками.

Для профілактики застою жовчі рекомендуються піші прогулянки

Життя після видалення жовчного міхура не можна назвати неповноцінним, адже часто ця операція допомагає позбутися від загрожуючих здоров’ю станів. Разом з тим, не варто відразу повертатися до звичного режиму, важливо правильно налагодити харчування і прислухатися до рекомендацій лікаря.