Медики розповіли, чому люди говорять уві сні

0
2261

Більшість розмов уві сні не тривають довше 30 секунд.

Найчастіше розмови уві сні абсолютно нешкідливі, хоча можуть розбудити, розсмішити або стривожити сусідів по кімнаті.

Якщо ваше нічний бурмотіння невірно витлумачили як свідому мова, поясніть, що сомнілоквія (розмови уві сні) — дуже поширене явище, і медичною проблемою вважається рідко. Мова при цьому може супроводжуватися гучними криками і осмисленим довгими фразами.

Іноді зміст розмов уві сні буває забавним, іноді — грубими і образливим для слухача, але частіше за все нічого цікавого бормотун не розкаже. Дослідження показали, що більшість розмов уві сні не тривають довше 30 секунд, нічого не означають і чи варті уваги.

Як і у випадках з сонним паралічем, епізоди сомнілоквіі зазвичай відбуваються в фазі швидкого сну, коли мозок активізується, дихання частішає, і ми бачимо яскраві реалістичні сновидіння.

Якщо розмови уві сні трапляються часто, супроводжуються криками і різкими неконтрольованими рухами, вони можуть виявитися ознакою іншого розладу: сомнамбулізму, нічних кошмарів, синдрому неспокійних ніг або синдрому нічного апетиту. Іноді епізоди сомнілоквіі відбуваються внаслідок емоційного стресу, лихоманки, зловживання алкоголем або наркотиками.

Хто говорить уві сні

Більше 50% дітей у віці від 3 до 10 років розмовляють уві сні. Більшість з них переростають це явище до настання статевої зрілості, і лише невелика кількість дорослих (близько 5%) зберігають таку особливість до кінця своїх днів. Епізоди сомнолоквіі можуть повторяться щоночі, а можуть відбуватися рідко, після напруженої роботи або сильного стресу.

Чи потрібно лікувати сомнілоквію?

Є сенс звернутися до лікаря, якщо розмови уві сні супроводжуються сильним страхом, криками, будять вас посеред ночі або заважають спати вашим близьким. Якщо вам здається, що проблеми зі сном виникли у вашої дитини, заплануйте похід до педіатра.
Не існує будь-якої специфічної діагностики сомнілоквіі (крім свідчень сусідів по кімнаті), але якщо лікар виявить у вас ознаки іншого розладу сну, він може призначити полісомнографію — дослідження сну пацієнта з використанням спеціальних реєструючих пристроїв. При цьому записуються найрізноманітніші параметри: хропіння, дихальний потік, дихальні рухи грудної клітки і черевної стінки, положення тіла, ЕЕГ, руху ніг і ін.

Чи можна перестати говорити уві сні?

Ніякого рецепта від сомнілоквіі не існує. Рекомендації уникати стресу і регулярно висипатися вас навряд чи вразять, хоча саме це найчастіше радять лікарі. Якщо розмови уві сні турбують вашого партнера або сусіда по кімнаті, піднесіть йому беруші в якості подарунка.

Якщо ж ви серйозно налаштовані виявити причину своїх нічних монологів, влаштуйте міні-розслідування. Ведіть щоденник сну протягом двох тижнів, записуйте час відходу до сну і пробудження, характер сновидінь, ліки, їжу і напої, які ви вживаєте. Особливу увагу приділіть кофєїнсодержащих напоїв, чаю, коле і алкоголю. З це завданням може допомогти фітнес-трекер: він фіксує не тільки тривалість, але і глибину сну. Заради цікавості на смартфон можна встановити програму, яка запише нічні розмови, минаючи епізоди тиші. Всю цю інформацію можна показати сомнологи.

Джерело