Варена кава по-грецьки може бути рецептом до довголіття

0
2404

Кава по-грецьки може не тільки збільшити тривалість життя, а й зберегти серце здоровим. До такого висновку прийшло нове дослідження, яке виявило, що більшість найбільш довгоживучих людей в світі випивають чашку кави щоранку.

Вчених довгий час дивувало кількість довгожителів серед населення похилого віку острова Ікарія — острова в Греції. Саме його газета «Нью-Йорк Таймс» назвала одного разу «Островом, де люди забувають вмирати», адже тут найбільше в світі довгожителів. Тільки 0,1% європейців живуть довше 90 років, в той час як для населення Ікарія цей показник в 10 разів більше. Але незвичність цього острова навіть не в кількості найстаріших людей на планеті, а в тому, що ці довгожителі залишаються досить енергійними і активними навіть в глибокій старості.

Група дослідників здоров’я серцево-судинної системи, під керівництвом доктора Герасімуса Сіасоса з медичної школи Афінського університету, зайнялися питанням вивчення закономірності між звичкою жителів Ікарія пити варений грецький кава, який також називають каву по-турецьки, і відмінним станом їх здоров’я. Зокрема, ретельно вивчався вплив споживання кави на функцію ендотелію.

Ендотелій — це шар клітин, вкривають стінки кровоносних судин, на їх функціональність істотно впливає вік і шкідливі звички, наприклад, куріння. Останні дослідження показали, що помірне вживання кави може значно поліпшити стан ендотеліальних клітин, і, таким чином, знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Цей факт дозволив вченим зробити висновок, що кава — основний секрет довголіття жителів Ікарія.

Результати, опубліковані в журналі «Васкулярна медицина» 18 березня, демонструють сильну взаємозв’язок між звичкою греків пити каву і високим показником здоров’я ендотелію.

У дослідженні взяло участь 71 чоловік і 71 жінка з 673 постійних жителів Ікарія старше 65 років. У 80% учасників дослідницької програми підвищений артеріальний тиск, 23% — страждають на діабет, у 73% високий холестерин, 17% курять, а у 22% в анамнезі присутні серцево-судинні захворювання.

Медики провели спеціальне опитування респондентів про їх стан здоров’я, спосіб життя і кавових звички, а також провели невеликі тести, зокрема виміряли тиск і визначили рівень функцій ендотелію. Дослідники також врахували всі види кави, що вживається учасниками — варений кава по-грецьки, розчинний, капучино і фільтрована кава.

Результати дослідження показали, що 87% учасників пили варений грецький кава кожен день, а їх показники функцій ендотелію набагато краще, ніж у тих, хто п’є інші види кави. Те ж було виявлено у тих респондентів, хто страждає високим тиском, але все ж п’є каву зварений по-грецьки.

«Варена грецький кава багатий на поліфеноли і антиоксиданти, а також містить помірну кількість кофеїну, що є його незаперечною перевагою перед іншими видами цього напою», розповів доктор Сіасос в своїй заяві.

Вчені припускають, що кава по-грецьки зберігає набагато більше корисних для здоров’я хімічних сполук, які утворюються з кавових зерен в процесі варіння, чого не можна досягти, наприклад, за допомогою фільтрації. Основний метод приготування кави по-грецьки — всипати кілька ложок заздалегідь обсмаженого і дрібно змолоти каву в воду, додавши цукор, але подібних рецептів існує величезна кількість.

Більшість недавніх досліджень виявили позитивний вплив кофеїну на здоров’я людини, а також ефективність цієї речовини для профілактики багатьох захворювань. Так, кава перешкоджає розвитку синдрому Альцгеймера і хвороб серця, зменшує ризик виникнення раку горла або шкіри, сприяє зниженню ваги і збільшує тривалість життя. Проте, варто зазначити, що будь-який продукт, в тому числі і кави, слід вживати в помірних кількостях.

Дане дослідження встановило лише взаємозв’язок, а не причинно-наслідкові зв’язки між вживанням грецького кави і здоров’ям ендотелію. Жителі острова Ікарія володіють і іншими корисними звичками, що вони бережуть їх серця здоровими. До них можна віднести середземноморську дієту, яку набагато сильніше пов’язують зі здоров’ям і довголіттям.

Однак ніколи не зашкодить «взяти на озброєння» звичку від найбільш довгоживучих людей на землі.

Подивіться наступне відео, в якому показується, як приготувати грецький кава: