Червоні карлики вбивають життя на планетах

0
1655

Планети у червоних карликів піддаються сильному рентгенівського випромінювання.

Група астрономів під керівництвом Ейка ​​Гюнтера (Eike Guenther) з обсерваторії Карла Шварцшильда в Німеччині прийшла до висновку, що потенційно населені планети можуть бути стерилізовані спалахами рентгенівського випромінювання у червоних карликів. В результаті живі істоти можуть мешкати лише в океанах.

Відомо, що на червоних карликів можуть часто відбуватися корональні викиди маси — викид плазми і енергетичних частинок з корони зірки. Крім того, ці зірки випромінюють велика кількість рентгенівської радіації. У той же час через те, що червоні карлики холодніше зірок типу Сонця, зона населеності, де можуть перебувати придатні для життя планети, знаходиться ближче до світила, ніж в Сонячній системі.

Астрономи спостерігали потужний спалах на зірці AD Leo (Gliese 388), розташованої в 16 світлових роках від Землі. Відомо, що навколо неї обертається гігантська газова планета, яка віддалена від батьківської зірки на 0,02 астрономічної одиниці (одна астрономічна одиниця дорівнює відстані від Сонця до Землі). Розрахунки показали, що спалах не повинна була торкнутися екзопланету, і вона не супроводжувалася корональних викидів, що який міг би «здути» частина атмосфери.

Однак вчені вважають, що планети у червоних карликів піддаються сильному рентгенівського випромінювання, тому життя на них може існувати тільки в межах океанів. За словами дослідників, є підстави вважати, що радіація чинить руйнівну дію на озоновий шар, зменшуючи його на 94 відсотки.